HEYBELİ KAPLICASI´NA DAİR
Tarih: 4.4.2017 13:02:48 / 2023okunma / 0yorum
Okuyucu MEKTUBU

Birkaç hafta önce, ailemle birlikte, Bolvadin´imizin Haybeli Kaplıcası´na 2-3 günlüğüne gittim. 2-3 Yıldır yatıya gitmiyordum. 500 Evlerden yer ayırtmıştım. Saat 12.30 sularında vardık. İşlemler otele alınmış.(Müdüriyet ve idare binası olarak kaplıcanın girişine güzel bir bina yapılsa, gelen misafirler burada ağırlansa daha iyi olmaz mı?)
Danışmada bir delikanlı ile bir hanım kız güler yüzle karşıladılar. Yabancı kişilerle ilgileniyorlardı. Onlara kaplıcada oda vermek için tatlı dil döküyorlardı. Odayı gösterme imkanı olmadığı için büyük gayret sarfediyorlardı. (Otele ait bir minibüs olsa, ilgili kişiler evleri (villaları) yerinde gösterseler daha iyi değil mi? Kaplıca çok geniş alana yayılmış vaziyette.) 500 Evlerin örnek olarak yapılanı 501 nolu odayı Tesis Müdürünün izniyle tuttuk. Diğer 500 Evlerden 25 TL fazla. Boş olmasına rağmen 14.10 civarında temizleyip teslim ettiler. Kaplıcada, odadan çıkış saati 11.00, giriş saati 15.00. 4 Saatlik uzun bir süre. 1 Günlüğüne gelen misafir, günün en değerli kısmından 4 saat istifade edememektedir. (Oda temizliğini için en az 2 personel bir arada yapsa; kısa sürede daha çok oda temizlenecek. Odayı temizlemeye sadece 1 kişi geldi. Zaman uzadı. Bu süre 2 Saate indirilebilir.)
Temiz bir oda… İçindeki eşyalar da… Bir ailenin rahatça kullanabileceği mutfak ve banyo malzemeleri ile diğer eşyalar mevcut. (Diğer odalar da aynı olsa, örnek olsa. Bolvadin´imiz ve misafirlerimiz bunu hak etmiyor mu?)
Odadaki televizyon biraz arızalı çıktı. Danışmaya telefon ettim. 3 Dakika içinde ilgili teknik personel geldi ve arızayı giderdi. Hayret ettim. (Ben, arızanın o gün giderileceğine inanmıyordum.)
Çok güzel bir market. Düzenli. Fiyatları da uygun sayılır. Yalnız market girişinde, ekmek dolabı üzerinde “Ekmek 150 Kuruş” yazısını görünce insan ürküyor. (Temel ihtiyaç olan ekmeğin ucuz olması gerekmiyor mu?)
Müdüriyetin yanında “Sağlık Kabini” yazılı bir oda var. İnsana güven veriyor. Sağlık Görevlisi varsa; önceden belirlenen saatlerde odaları gezse, sağlık problemleri olup olmadığını sorsa; misafirler için güzel bir uygulama olmaz mı?”
Kış günüde olsa ailelerin, çocukların vakit geçirebilecekleri mekanlar, aktiviteler yok. (Çeşitli oyun alanları, satranç, masa tenisi gibi oyun salonları, çocuk ve büyükler için parklar -Konya´da bir mesire yerinde görmüştüm; büyükler için salıncaklar-,yürüyüş yolları, spor aletleri, basit voleybol sahaları–top kiralanabilir)
Zannedersem yemek, sadece otelde var. (Her zaman dışarıda, basit yemekler, hazır yiyecekler, çay-kahve içilebilecek mekanlar olsa lüks mü olur?)
Eskiden aileler birlikte gelir, kadınlar bir tarafta, erkekler bir tarafta, çocuklar kendi hallerinde sohbetler kurulur, ikramlar yapılar, herkes birbirine kaynaşırdı. Şimdi camiye gelenler, sadece cami çıkışında birbirini görüyor. O da 100-150 Metre sonra odanın önüne gelince bitiyor.(Bunlarla ilgili mekanlar düşünülebilir mi?)
Her gün, birkaç defa elinde bloknotla bir bey görüyorum. Etrafı kontrol edip, eksikliklerin giderilmesini istiyor. (Denetim ve en iyi sunma çabası güzel değil mi?)
Kaplıcamızı, özelliklerini, şifasını (Değişik zaman ve yerlerde kaplıcamızın şifasının başka hiçbir kaplıcada olmadığını müşahade etmiştim.) çeşitli reklam tabelaları (uzaklıklarıyla beraber) Kaplıca´ya Afyon´dan Ankara´dan, İzmir´den, Konya´dan geliş istikametlerine asılsa Kaplıcamız her zaman dolu olmaz mı? Bu şekilde Allah´ın (C.C.) bu nimetinden herkes faydalanma imkanı bulmaz mı?) Çeşitli internet siteleri, mahalli ve ulusal basına reklam verilebilir. Çeşitli tur ve gezilerin hiç olmazsa 1 Gününü Kaplıcaya uğratarak
geçirmeleri sağlanır. Bu arada Bolvadin´imize de uğratılarak manevi atmosferinde dolaştırmak, Bolvadin´e ait yiyecek, içecek ve ikramları tanıtarak tanımalarını sağlamaz mıyız?)
Son olarak Kaplıca´mızdan Bolvadin´de ikamet edenlere % 10 ´luk bir indirim yapılamaz mı? (Ne de olsa Kaplıca, Bolvadinli´nin değil mi)
Bu yazı tamamen kendi duygularımdan ibarettir. Bu sadece kaplıca ilgili bilgi ve düşüncelerin cüzi bir kısmıdır. İsteyen istediği kadar çoğaltabilir veya azaltabilir.
Bu şifa kaynağı nimeti bizlere verdiği için Allah´ımıza şükürler olsun, bu nimetten faydalanmamız için hizmet verenlerden de Allah (C.C.) razı olsun.
İlgililer, ilgilenebilirler.

Kadim Bir Bolvadinli...

Anahtar Kelimeler: HEYBELİ, KAPLICASI, DAİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Afyon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:24 08:07 13:10 15:37 17:55 19:25
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Adamın biri varmış 2. dönem kurtarmış. :)

deneme
Biyografi
Tüm Biyografiler