ÇAVUŞ AĞA (Mümtaz Toker)
Tarih: 5.2.2018 15:36:35 / 1313okunma / 0yorum
Osman GÖKER

1924´lü. 27 Kasım 2017 tarihinde vefat etti.
Askerde “çavuşmuş” lakabı oradan kalma.
Sohbet adamı idi. Sözü dinlenirdi. Belediye meclis üyeliğine de seçilmiş.
Çarşıda “eskicilikten” ekmeğini çıkaranların çoğu onun “rahle-i tedrisi” nden geçmiştir.
1944´te asker dönüşü eskicilik mesleğini sürdürmek istemiş. Bakmış eskici çok Ben, bir makine alayım da bunlar arasında para kazanabileyim, diye düşünmüş.
Çarşının altını üstüne getirmiş kimse ona güvenip de makine alacak parayı vermemiş. Telliler çolak makinası satıyorlarmış. Onlar da veresi vermemişler. En son Tuzcu Abdullah´a gitmiş.
- “Makine kaç lira? On ya da yirmi...” O zamanlar için büyük para. Yirmi lira ile iş kuruyorsunuz.
-”Şu yirmi lira. Git makinayı al, işini kur,” demiş rahmetli.
Tuzcu dükkânından nasıl çıktığımı bilmiyorum. Sevincinden yere kapaklandım. Neredeyse “diz kapağım” kırılıyormuş, diye anlatırdı. İşte o makina bu makine Yetmiş beş sene ekmek teknem oldu.
Bir keresinde makinanın gövdesini ayak kısmına bağlayan kol kırıldı. Yaptığım işler merak eden bir hemşerimizle evli-, Alman hanımı eşiyle bir gün, dükkânıma geldi. Yatsı namazından gecenin saat bir ikisine kadar oturduk. Çay üstüne çaylar içtik. Üç saat kadar beni dikkatlice gözledi. Kolun kırık olduğunu gördü. Kadın ben sana Almanya´ya döndüğümde göndereyim, dedi. Sözünde durdu gönderdi. O zamanlar Almanyalar birleşmemişti, zor gelir, diye düşünmüştüm.
Vakit gece yarısını çoktan geçmişti. Kalkalım, dedik. Kalktık. Ben iş önlüğümü çıkarırken bana yarı Almanca yarı Türkçe “Olmaz! Olmaz! Bu böyle olmaz. Dükkânı yarınki işinize hazırlamamız gerek” diye ikaz etti. Ben makinemin bakımını yaptım. Tamiratı bitmiş ayakkabıları teslim sırasına göre dizeledim. Ertesi gün tamir edeceğim ayakkabıları sıraya koydum, altı ayda bir değiştirdiğim yumuşatma suyunu yeniledim. Dükkâna bir çeki düzen verdim. Bu işleri yaparken bana yardım ediyordu. Ben bu işleri altı ayda bir yapardım her gün yapar oldum.
O gün bu gündür makinem tıkır tıkır çalışır. Kimseye muhtaç olmadan oğlumu kızımı büyüttüm. Nur içinde yatsın, diye Tuzcu´ya dualar ederdi.
Çalışkanlığı, dürüstlüğü ile örnekti. Allah rahmet eylesin...

Anahtar Kelimeler: ÇAVUŞ, Mümtaz, Toker
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Afyon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:24 08:07 13:10 15:37 17:55 19:25
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Adamın biri varmış 2. dönem kurtarmış. :)

deneme
Biyografi
Tüm Biyografiler